Dömsöd Nagyközség hivatalos oldala

Bűnmegelőzés - ELBIR

ELBIR - Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer
Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer
- hírlevelek, információk, a POLICE.HU és a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya támogatásával

CUKROSBÁCSIK AZ INTERNETEN - VIGYÁZZUNK A FIATALOKRA!

CUKROSBÁCSIK AZ INTERNETEN - VIGYÁZZUNK A FIATALOKRA!

Amikor egy felnőtt az interneten keresztül alakít ki kapcsolatot egy gyermekkel, azzal a céllal, hogy szexuális kapcsolatra vegye rá és szexuálisan kihasználja - angolul: grooming. A célszemély valamilyen szexuális ajánlatot kap tőle, vagy az áldozat személyesen is találkozik az elkövetővel, aki erőszakoskodni próbál vele. Lehetséges az is, hogy az elkövető intim képeket küld magáról, illetve a másikat is erre kéri.

HÍVÓSZÁM HAMISÍTÓS TELEFONOS CSALÁS

Lényege, hogy az elkövetők módosítják a hívószámot, ami a hívott fél telefonjának kijelzőjén megjelenik, ezzel elrejtve a valódi hívó fél azonosságát. Vagyis híváskor nem a hívást kezdeményező igazi telefonszáma jelenik meg a potenciális áldozatok készülékén, hanem egy másik, jellemzően olyan, ami ismerős: például egy banké, ezáltal még inkább hitelesnek beállítva a hívást. 

FELHÍVÁS - LÉGY TE IS TITKOSÜGYNÖK!

Küldetés kezdő időpontja: 2024. szeptember 2. 08:00
A küldetés célja: fenntartani a biztonságot az iskolában, illetőleg vigyázni mások és magunk épségére, értékeire az oda-, illetve hazafelé vezető úton.

KEZDŐDIK AZ ISKOLA!

Szeptember 2-án minden iskolában becsengetnek. Új tanév. Van, akinek új iskola, új barátok, új közösség.  Az odafigyelés, az óvatosság, a biztonság fontossága azonban a régi!
Néhány jótanács a tanév biztonságos, sikeres és örömteli eltöltéséhez:

ADATHALÁSZ ÜZENETEK A FOXPOST NEVÉBEN

Az elmúlt hónapokban valótlan tartalmú, a FOXPOST nevében küldött adathalász/csaló e-mailekkel és üzenetekkel, illetve telefonon keresztül próbálkoznak a csalók, a felhasználók banki adatait megszerezni. Az adathalász üzeneteket a legtöbb esetben ismert cégek nevében küldik a támadók.
Nehéz ezeket megkülönböztetni a hiteles, valós üzenetektől, mivel céges logókat és grafikus elemeket, adatokat használ(hat)nak. Az adathalász e-mailek gyakran részletekbe menően hasonlítanak a valódiakra, az ezekben található rosszindulatú hivatkozásokat úgy tervezik meg, mintha a cég valós weboldalára irányítana át. Azonban a linkek olyan oldalakra vezethetnek, ahol a csalók meg tudják szerezni lakossági felhasználók és üzleti partnereik adatait, amelyekkel később visszaélhetnek.

KERÉKPÁROSOK FIGYELMÉBE!

Hétvégén és hétköznapokon, bevásárláshoz, munkába járáshoz vagy a szabadidő eltöltéséhez egyaránt népszerű a kerékpározás minden korosztályban. A kerékpár eltulajdonítása érzékenyen érintheti tulajdonosát, függetlenül annak értékétől. Vigyázzon rá, hogy biciklije ne kerüljön illetéktelen kezébe! A lopás megelőzéséhez adunk néhány bűnmegelőzési jó tanácsot. Kérjük, fogadja meg, hiszen Ön tehet a legtöbbet vagyona megóvása érdekében:

Kerüld el a vadbaleseteket!

Közlekedj fokozott óvatosággal! Tart az őzek párzási időszaka, ősszel kezdődik a szarvasbőgés. Ilyenkor megnövekszik a vadelütések száma Pest vármegyében is.

Az úttestre kirohanó vadak súlyos balesetet okozhatnak, ezért érdemes ebben az időszakban nagyobb körültekintéssel vezetni. Az autó elé kirohanó vad esetében nehéz elkerülni az ütközést, főleg ha az sötétedés utáni időszakban történik. A nagyobb testű és súlyú állatok jelentős károkat okozhatnak, de 100 km/h-s sebesség mellett egy mezei nyúl is kiszakíthatja a futóművet.

CSALÓK A PIACTÉREN

Vigyázzon vásárláskor! Az internetes csalások már az online piactéren, apróhirdetési oldalakon is megjelentek!   

Az utóbbi hónapokban jelentősen emelkedett az online csalások száma. Az elkövetők minden esetben pénzt akarnak kicsalni a kiszemelt áldozatoktól, akik semmit nem sejtenek arról, hogy csalóval állnak szemben és saját maguk adják ki személyes-, illetve bankkártya adataikat.

Az online piactéren, apróhirdetési oldalakon / Vinted, Jófogás, Marketplace / elkövetett csalások többsége az alábbi módon történik:

Hazakísérő Telefon

hazakísérő telefon

Hallottál már a Hazakísérő telefonról? Ha még nem, olvass róla cikkünkben, amely elsősorban kamaszoknak és szüleiknek szól!

HÍVÓSZÁM HAMISÍTÁS!

SPOOFING - hívószám hamisítás

Az elkövetők módosítják a hívószámot, ami a hívott fél telefonjának kijelzőjén megjelenik, ezzel elrejtve a valódi hívó fél azonosságát. A csaló, adathalász hívások során gyakran alkalmazott módszer, mert ha az áldozat ismerős telefonszámot lát, amikor hívják, kevésbé lesz gyanakvó, és megnő az esélye annak, hogy teljesíti, amit a hívó fél kér tőle.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Bűnmegelőzés - ELBIR csatornájára
A Közép-Duna vízi turizmusának komplex fejlesztése a Széchenyi 2020 program keretében