Az új veszélyhelyzeti intézkedésekről – 1. rész
Magyarország Kormánya az Országgyűléstől kapott felhatalmazással élve 2020. november 11. 0 órától a koronavírus járvány megfékezése érdekében új védelmi intézkedéseket vezetett be a 484/2020. (XI.10.) Korm. rendelettel.
Ezekről röviden az alábbiakat kell tudni.
MASZKVISELÉS
A maszkok viselésére vonatkozó korábbi szabályok fennmaradtak. Közterületen viszont csak a 10 ezernél nagyobb lakosságszámú településeken kötelező azt hordani, ott is csak az önkormányzatok által kijelölt közterületeken.
Kötelező tehát, minden hatodik életévét betöltött személynek:
- a tömegközlekedési eszközön,
- az üzletben történő vásárlás, illetve az üzletben történő munkavégzés során,
- a bevásárlóközpont területén az irodák, sportolás céljára szolgáló helyiségek és az üzemi helyiségek területének kivételével,
- a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló törvényben meghatározott közlevéltár külső személyek számára látogatható területén, nyilvános magánlevéltár külső személyek számára látogatható területén,
- ügyfélfogadási időben a közigazgatási szerv ügyfelek részére nyitva álló területén, az egyetemes postai szolgáltató által vagy a postai közreműködők által üzemeltetett, az ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségben, továbbá minden egyéb olyan helyiségben, amelyben ügyintézés céljából ügyfélfogadás zajlik, és a helyiségben – az ott foglalkoztatottakat is beleértve – rendszeresen 5 főnél többen tartózkodnak egy időben,
- minden olyan helyiségben, amelyben tömegközlekedési eszközre várakoznak,
- a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti vendéglátó üzletben (a továbbiakban: vendéglátó üzlet) történő munkavégzés során és vendégként
orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot (a továbbiakban együtt: maszk) olyan módon viselni, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje.
Egészségügyi intézményben kezeltnek abban a kórteremben, ahol fekszik nem kell viselnie. Míg a szociális intézményekben az ott dolgozóknak viselnie kell, ha tartósan nem tudják a 1,5 méteres távolságot tartani, az ápoltaknak pedig a közösségi terekben.
A be nem tartás jogkövetkezményei, és azok felelősei ugyanazok maradtak, akik az eddigi szabályozásban voltak.
KIJÁRÁSI TILALOM ÉS KÖZTERÜLETI TILALMAK
Este 8 és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, tartózkodási helyén, vagy szálláshelyén tartózkodni!
Ez alól csak az alábbi kivételek megengedettek:
- a) egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal,
- b) munkavégzés céljából,
- c) a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából, valamint a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából és
- d) a sportról szóló törvény szerint versenyszerűen sportoló számára tartott da) edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából, db) edzés vagy sportrendezvény helyszínére közlekedés céljából, dc) edzés vagy sportrendezvény helyszínéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából.
FONTOS! A tavasztól eltérően ez nem csak korlátozás, hanem tilalom! Így a fenti esetkörből a b), c) és d) pontokban jelölt esetekben okirattal bizonyítani kell annak fennállását. Ennek hiányában büntetés várható.
Az okirat tartalmi követelményei (tehát aminek alkalmazása kötelező) és a Belügyminisztérium által közzétett formanyomtatvány elérhető az alábbi címen:
https://kormany.hu/hirek/kijarasi-tilalomrol-szolo-igazolas
A fentiektől eltérően kutyasétáltatás céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen tartózkodás azzal, hogy a kutyasétáltatás során a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely 500 méteres körzete nem hagyható el. Ez egy nagyon nagy engedmény, és kérjük ne használják visszaélésszerűen!
A fentieken felül közterületen mindenféle gyülekezés, csoportosulás tilos, időszaktól függetlenül!
Az egyéni sportolás szigorú szabályok szerint megengedett, az alábbiak szerint. A közterületen, a nyilvános helyen, illetve a szabadtéri sportpályákon az egyéni szabadidős sporttevékenység – különösen futás, gyaloglás, kerékpározás – gyakorlása megengedett. Tilos a közterületen, a nyilvános helyen, valamint a sportpályákon a csapatsportok – különösen a labdarúgás, a jégkorong, a kézilabda, a kosárlabda, a röplabda – gyakorlása. Ez alól kivételt jelent a sportról szóló törvény szerint versenyszerűen sportolók számára tartott edzés és sportrendezvény alkalmával. (Versenyszerűen sportoló: az a természetes személy, aki a sportszövetség által kiírt, szervezett vagy engedélyezett versenyeken, vagy versenyrendszerben vesz részt. A versenyző vagy amatőr vagy hivatásos sportoló.)
RENDEZVÉNYEK
Gyakorlatilag minden rendezvény, gyűlés tilos! Függetlenült attól, hogy az nyilvános vagy zárt, ingyenes vagy belépti díjas. A vallási szertartások kivételt képeznek a házasságkötés és temetés kivételével. Ez utóbbi kettőre az általános szabályok vonatkoznak. Rendezvény helyszínén a rendezvény helyszínétől függetlenül tilos tartózkodni. Gyűlés helyszínén tartózkodni tilos.
Ha fellépést, kulturális eseményt online közvetítenek, és annak helyszínén csak a fellépők vannak jelen, akkor az nem esik tilalom alá.
A sportrendezvények zártkapusak, vagyis azokon néző nem lehet!
A családi esemény vagy a magánrendezvény – a házasságkötés és a temetés kivételével – abban az esetben tartható meg, ha azon az egy időben jelenlévők száma nem haladja meg a tíz főt. A temetésen jelenlévők száma nem haladhatja meg az ötven főt. A házasságkötésnél kizárólag a szertartás vezetője, illetve az anyakönyvezető, a házasulók, a házasulók tanúi, a házasulók szülei, nagyszülei, a házasulók testvérei és a házasulók gyermekei lehetnek jelen. Más nem.
A fentiek betartásáért a rendezvény szervezője vagy a rendezvény helyszínének üzemeltetője a felelős.
VENDÉGLÁTÁS
Ez talán a legkényesebb és leginkább kérdésekkel bombázott rész.
A kormányrendelet szabályai egyértelműek. Vendéglátó üzletben csak az ott dolgozók, és az lehet jelen, aki elvitelre alkalmas ételt rendelt. Ez utóbbi személy csak az átvétel és a szállítás idejéig lehet bent. Tehát ha valaki nem rendelésre készít elvitelre alkalmas ételt, és azt adja át a vevőnek, arra gyakorlatilag kimondja a zárvatartást, mivel nem szolgálhat ki senkit. Vendéglátóüzletnek nem csak az éttermek minősülnek, hanem a büfé, kocsma, söröző, borozó stb. is.
Négy kivételt nevesített a kormány, akire ez nem vonatkozik:
- a) a munkahelyi étteremre, illetve büfére,
- b) a szálláshelyen található étteremre, illetve bárra, ha ott kizárólag a szálláshely vendégét szolgálják ki,
- c) a köznevelési intézmény, valamint a szakképző intézmény (a továbbiakban együtt: nevelési, oktatási intézmény) menzájára, valamint büféjére, ha ott kizárólag a nevelési, oktatási intézmény dolgozóját, illetve a nevelési, oktatási intézmény tanulóját szolgálják ki,
- d) az egészségügyi intézményben található étteremre, illetve büfére.
EGYÉB ÜZLETEK
Az ott foglalkoztatottak kivételével tilos este 7 óra és reggel 5 óra közötti időben
- a) az üzletben (kivéve a vendéglátó üzlet, mert rá a fentiszabályok érvényesek),
- b) a lottózóban, valamint
- c) a nemzeti dohányboltban
tartózkodni. Vagyis ebben az időszakban a vásárlás ezeken a helyeken tilos, és ezek a helyek kötelesek is zárva tartani.
Este 7 óra és reggel 5 óra között a gyógyszertár és az üzemanyagtöltő-állomás nyitva tarthat.
SZÁLLÁSHELYEK
Szálláshelyeken csak az ott dolgozók, és azok tartózkodhatnak, akik üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkeztek az adott helyre. Továbbá az egészségügyben dolgozók, és a honvédség hivatásos állományába, és a rendvédelmi szervek állományába tartozók lehetnek elszállásolva szolgálati feladataikkal összefüggésben.
SZABADIDŐS LÉTESÍTMÉNYEK
A rendeletben meghatározott kivétellel tilos az előadó-művészet valamennyi ágának fellépése céljából megtartott eseménynek, függetlenül annak nyilvánosságától (így különösen színház, tánc-, zeneművészet, cirkusz), a mozinak, az edző- és fitneszteremnek, az uszodának, a közfürdőnek, a jégpályának, az állatkertnek, a vadasparknak, a kalandparknak, a vidámparknak, a játszóháznak és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvényben meghatározott muzeális intézménynek, nyilvános könyvtári ellátást biztosító intézménynek, kép- és hangarchívumnak, közművelődési intézménynek, közösségi színtérnek és integrált kulturális intézménynek a látogatása és e helyszíneken – az ott foglalkoztatottak kivételével – a tartózkodás.
A szálláshelyen jogszerűen tartózkodó vendég a szálláshelyen található fent szereplő helyszíneket nem látogathatja, és azokat a helyszíneket a szálláshely üzemeltetője köteles zárva tartani.
A jégpályák, az uszodák, az edző- és fitnesztermek és a sportlétesítmények a sportról szóló törvény szerint versenyszerűen sportolók számára edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából látogathatóak. Vagyis a sportegyesületek edzései továbbra is megtarthatóak, illetve rendezvényeik zártkapusan.
OKTATÁS
A felsőoktatás csak digitális formában működik, mint ahogy a középiskolai oktatás is.
Az iskolák a középfokú oktatásban 9. osztálytól digitális munkarendben működnek. A középfokú intézmények kollégiumai az iskolaigazgató döntése szerint működnek.
Az általános iskolák a 8. osztályig, az óvodák és a bölcsődék nyitva maradnak.
Nevelési, oktatási intézmény területére
- a) az ott foglalkoztatott személyen,
- b) az ott szükséges karbantartási, illetve javítási munkát végző személyen,
- c) a jogszabályon alapuló kötelezettség teljesítése céljából érkezőn,
- d) a gyermeken, illetve a tanulón és e) a gyermeket, illetve a tanulót – a (2) bekezdés szerint – kísérő nagykorú személyen kívül más személy nem léphet be. A nagykorú kísérő köteles a maszkot viselni, és csak a testhőmérséklet mérési pontig mehet be.
Ezen személyek, valamint a nagykorú tanulók testhőmérsékelt mérésen esnek át, és csak akkor léphetnek be, ha határérték alatti a testhőmérsékletük.
Ezek az intézkedések december 11-ig hatályban maradnak.
A további intézkedésekről külön cikkben írok.