A november 10-én bevezetett veszélyhelyzeti intézkedések összefoglalóját folytatom ebben a cikkben.
ÜZLETEN KÍVÜLI KERESKEDELMI TEVÉKENYSÉG ÉS CSOMAGKÜLDŐ KERESKEDELEM
A Kormány kedvezményeket tett ebben az időszakban a lakosság ellátása céljából az üzleten kívüli és a csomagküldő kereskedelmet illetően.
A veszélyhelyzet idején ugyanis a vendéglátó üzlettel és a napi fogyasztási cikkeket árusító üzlettel üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül is folytathatóvá vált, függetlenül attól, hogy az üzletek tulajdonosai vagy más külső személy végzi-e, és akár élelmiszerre is vonatkozhat.
A csomagküldő kereskedelem pedig ebben az időszakban a lakosság ellátása céljából teljes mértékben bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül is folytatható.
Két megszorítás van azonban mindkét esetben:
- csak napi fogyasztási cikk és vendéglátó tevékenység keretében értékesített termék forgalmazható így;
- termékbemutatók nem szervezhetők vagy tarthatók.
A személygépkocsival közúti személyszállítást végző szolgáltatóknak az üzleten kívüli vagy csomagküldő kereskedelem fenti eseteire vonatkozó meghatározott szerződés alapján végzett tevékenységük során a személygépkocsival díj ellenében végzett közúti személyszállításról szóló 176/2015. (VII. 7.) Korm. rendeletben, valamint ha a helyi önkormányzat a közigazgatási területén rendeletében meghatározott feltételekhez kötötte a személytaxi-szolgáltatást folytató vállalkozások működését, akkor az ilyen rendeletben foglalt előírásokat nem kell alkalmazni.
A HONVÉDSÉG KÖZREMŰKÖDÉSE
A Honvédség a veszélyhelyzet ideje alatt a rendőrséggel és a katasztrófavédelemmel közreműködve részt vehet egyes feladatok ellátásában. Ezek:
- egyes kijelölt létesítmények őrzése, védelme,
- közreműködés a veszélyhelyzeti védelmi intézkedések betartásának ellenőrzésében és
- közterületi járőrszolgálatot ellátása.
Így ismét előfordulhat, hogy az utcákon katonákkal, katonai rendészekkel találkozhatunk, bár ez nem nálunk lesz jellemző. Tőlük sem kell tartani, a szerepük a segítség a másik két jelenleg nagyon leterhelt szervezet részére.
A Kormány a 485/2020. (XI.10.) Korm. rendelettel kedvezményeket is megállapított a vállalkozások/vállalkozók számára.
Ezek első csoportját az adófizetési kedvezmények alkotják.
Az adófizetési kedvezményekre csak azok a kifizetők jogosultak, akik az alábbi tevékenységek valamelyikét tényleges főtevékenységként gyakorolják (Tényleges főtevékenységnek a rendelet alkalmazásában azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a kifizetőnek, kisvállalati adóalanynak e rendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott.):
- Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610)
- Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621)
- Italszolgáltatás (TEÁOR 5630)
- Filmvetítés (TEÁOR 5914)
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230)
- Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551)
- Előadó-művészet (TEÁOR 9001)
- Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002)
- Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004)
- Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102)
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104)
- Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311)
- Sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312)
- Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313)
- Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319)
- Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321)
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) (ha megfelel a közfürdők létesítésének és üzemeltetésének közegészségügyi feltételeiről szóló 37/1996. (X. 18.) NM rendelet szabályainak)
- M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR 9329)
November hónapra őket az alábbi kedvezmények illetik meg:
- szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettséget nem kell teljesítenie a munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személy foglalkoztatása tekintetében;
- nem keletkezik a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2011. évi CLV. törvény vagy a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 128. §-a szerinti szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége;
- a rehabilitációs hozzájárulás fizetésre kötelezett kifizető egy hónapra arányosan jutó hozzájárulás-fizetési kötelezettség alól mentesül, azzal, hogy a rehabilitációs hozzájárulásra a fizetésre kötelezett a 2020. évben további előleget nem fizet;
- a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény szerinti kisvállalati adóalany, e tevékenységével összefüggésben november hónapra történő kisvállalati adókötelezettsége megállapításánál nem tekinti kisvállalati adóalapnak a személyi jellegű kifizetések összegét.
A fenti kedvezmények igénybevételének feltétele, hogy a kifizető a rendelet hatálybalépésekor (2020. november 11.) már fennálló munkaszerződés szerinti munkabér fizetési kötelezettségének eleget tesz, és a munkaszerződéseket a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 64. § (1) bekezdése szerinti felmondással nem szünteti meg november hónapban.
A mentesség igénybevételének feltétele, hogy
- a) a kifizető a munkavállalót a veszélyhelyzetre való tekintettel elbocsájtotta volna,
- b) a kifizető a mentesség iránti igényét bejelenti az adóhatósághoz.
Azonos vagy részben azonos azonosítható elszámolható költségek esetén az e rendelet szerinti támogatás halmozható más helyi, regionális, államháztartási vagy uniós forrásból származó, az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Atr.) 2. § 1. pontja szerinti állami támogatásnak nem minősülő általános foglalkoztatás-támogatási intézkedéssel és az Atr. 2. § 1. pontja szerinti állami támogatással, feltéve, hogy az ily módon halmozott támogatás a munkáltató tekintetében nem haladja meg az érintett munkavállalók bérköltségeinek 100%-át.
SZÁLLÁSHELY SZOLGÁLTATÁS
A tényleges főtevékenységként
- a) Szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510) tevékenységet,
- b) Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520) tevékenységet,
- c) Kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530) tevékenységet, vagy
- d) Egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590) tevékenységet végzőkre az alábbi rendelkezések vonatkoznak.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (a továbbiakban: NTAK) regisztrált szálláshelyek esetében az állam megtéríti a szálláshely-szolgáltató részére az NTAK-ban 2020. november 8. napjáig regisztrált foglalások után számított nettó bevétel 80%-át.
A megtérítés feltétele, hogy
- a) a szálláshely-szolgáltató a szálláshelyen 2020. november 8. napján foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyát november hónapra fenntartja,
- b) a szálláshely-szolgáltató a szálláshelyen foglalkoztatott munkavállalók bérét a munkavállalók részére kifizeti, és
- c) a megtérítendő összeg számításának alapját azok a regisztrált foglalások képezik, amelyek 2020. november 11-től számított 30 napon belüli időszakra vonatkoznak.
Ha a kedvezményezett fedezetlen állandó költségekhez nyújtott támogatásként nem jogosult a fentiek szerinti teljes támogatásra, a 7. § (2) bekezdése szerinti támogatást átmeneti támogatásként is igénybe veheti. Az a vállalkozás részesülhet fedezetlen állandó költségekhez nyújtott támogatásban, amely 2019. december 31-én nem minősült nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak.
A részletszabályokért kérem olvassák a jogszabály vonatkozó részét.
BÉRTÁMOGATÁS
Az
- Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610)
- Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621)
- Italszolgáltatás (TEÁOR 5630)
- Filmvetítés (TEÁOR 5914)
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230)
- Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551)
- Előadó-művészet (TEÁOR 9001)
- Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002)
- Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004)
- Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102)
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104)
- Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311)
- Sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312)
- Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313)
- Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319)
- Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321)
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) (ha megfelel a közfürdők létesítésének és üzemeltetésének közegészségügyi feltételeiről szóló 37/1996. (X. 18.) NM rendelet szabályainak)
- M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős (TEÁOR 9329)
tevékenységet főtevékenységként gyakorló kifizetők jogosultak bértámogatásra is az alábbiak szerint.
A fenti szolgáltatást nyújtó a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) szerinti munkaadó részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére ötven százalékának megfelelő összegű, munkaerőpiaci program szerinti támogatás nyújtható, amennyiben
- a) a támogatás időtartamának utolsó napján a munkavállaló jogviszonya fennáll, és
- b) a munkaadó a munkavállaló részére a munkabért megfizeti.
A munkaadó a támogatás iránti kérelmét a munkaadó székhelye, illetve telephelye szerinti főváros és megyei kormányhivatalhoz nyújtja be. A főváros és megyei kormányhivatal nyolc munkanapon belül határozatban dönt